navigate_before 1. terem - 4. nézet

Debreczeni Andrásné Kun Mária arcképe

ORLAI PETRICH SOMA (1822–1880)

Debreczeni Andrásné Kun Mária arcképe, 1854

olaj, vászon 37x30 cm; jelzés nélkül
Képzőművészeti Gyűjtemény, ltsz: 2018.4.

Orlai Petrich Soma biedermeier festészetünk jeles alakja, Petőfi Sándor első arcképfestője és kultuszának egyik megalapozója. A költővel, akinek másod-unokatestvére volt, szinte gyermekkora óta jó barátságban állt. A művészettörténet a magyar romantikus festészet nagy teljesítményeit megelőlegező alkotóként is tekint rá. Az Orlai előnevet – amit 1853-ban hivatalosan is felvett – az általa rajongva tisztelt Vörösmarty Mihály egyik regényes történetének Orlay nevű hőse után választotta magának.
A portrépár feltehetően a 19. század első felében élt gyomai főbírót, Debreczeni Andrást és feleségét, Kun Máriát ábrázolja. Gyoma (ma: Gyomaendrőd) a mezőberényi születésű Orlai tágabb szülőföldjéhez tartozik, melynek több jeles polgárát is megörökítette a festő. Az idős házaspár arcképei 1854 körül készülhettek, amire egy hátoldali jelzés utal, s ennek az ábrázolt személyek hozzávetőleges életkora is megfelel.
Az érzékletesen megfestett arcok a páros portrékra jellemző módon kissé egymás felé fordulnak. Nyugodt, méltóságot kifejező megjelenésüket semleges háttér emeli ki. Finom ellentét észlelhető ugyanakkor a melegebb színekkel megformált, komoly férfiarc és a hűvös színekben tartott, mégis derűsebb kifejezésű női arc között.
Orlai munkásságát korábban nem képviselték művek a Herman Ottó Múzeum gyűjteményében. Az alkotásokat 2018-ban miskolci magánszemélytől vásárolta meg a múzeum.
Barkóczi Ákos