1. terem - 6. nézet

id. Kollár Gottfried arcképe

FAIX (működött a 19. század elején)

id. Kollár Gottfried arcképe, 1807

olaj, fatáblára kasírozott vászon, 12x9,5 cm; jelzés nélkül
Képzőművészeti Gyűjtemény, ltsz: 53.10.1.

A főúri és köznemesi réteghez hasonlóan a feltörekvő polgárság tagjai is szívesen örökíttették meg saját maguk és szeretteik arcmását. A mesterségbeli tudásukat külhonban elsajátító művészek mellett számos kismester, úgynevezett képíró dolgozott Magyarországon, kielégítve a portréfestészet iránt megnyilvánuló mind erősebb igényt.
Az itt bemutatott arcképek festője nem azonos Faix Andrással, akinek működése jól körvonalazható. Mesterünk tevékenységéről tudomásunk szerint csak ez a portrépár tudósít, amely 1905-ben ajándékozás útján került gyűjteményünkbe. Az intézmény évkönyvében olvasható, minden bizonnyal az ajándékozótól származó értesülés szerint a szarvasi gombkötőmestert és feleségét ábrázoló portrék 1807-ben miniatűr arcképek után, Eperjesen készültek. Elképzelhető, hogy az idős házaspár már nem volt az élők sorában, amikor leszármazottaik a festményekre megrendelést adtak. Gyűjteményünkbe került – ugyanazon ajándékozótól – ifj. Kollár Gottfried és nejének portrépárja is, amely azonban egy másik képíró munkája.
A Kollár család tagjait megörökítő arcképek a kézművesek szintjén dolgozó helyi mesterek több száz éves portretírozó hagyományáról adnak hírt. A felfogásmód egyszerűségét a gondos, részletező kidolgozás, a hasonlatosságra törekvés ellensúlyozza és teszi a portrékat meghitté.
Pirint Andrea