ALAPANYAGOK - 3. / PORCELÁN, KERÁMIA, ÜVEG

ÜVEG

ÜVEG

Az üveg ideális gombalapanyagnak bizonyult, hiszen aprólékosan megmintázható, tetszés szerint színezhető, és tökéletesen alkalmas a tömeggyártásra. Jóllehet üvegből készült gombokat több európai országban is gyártottak (például Muranoban, a velencei üveggyártás központjában), hazánkban a legismertebbek a cseh, később csehszlovák üveggombok voltak.

A cseh üvegkészítő kézművesipar a 14. századtól kezdődően alakult ki, amelyet a Jizera-hegység ásványokban gazdag régiója tett lehetővé. A folyamatosan fejlődő gyártási eljárások során kidolgozták a metszés és csiszolás technikáját, amelyek megteremtették az üvegek napjainkig híres díszítési lehetőségeit. Az üveg- és ékszergyártás központjává Jablonec nad Nisou (németül Gablonz) városa és környéke vált, ahol az 1760-as évektől kezdődően elkezdődött a préselt üveggombok gyártása. Eredetileg csupán fémgombok üvegbetéteit állították elő, majd a technológia fejlődésével lehetővé vált fémhurok, azaz fül illesztése a gomb testére, így elkészültek az első teljes egészében üvegből készült, eleinte még fekete színű gombok is.

 A fekete gombok elterjedésének oka a viktoriánus kor Angliájában keresendő, amikor Viktória királynő férje, Albert herceg halála (1861) után évtizedekig a fekete öltözet és a gyászékszerek jöttek divatba. Az ókor óta ismert ékszeralapanyagból, a gagát (jet) nevű kőszénféléből Angliában készítettek részletgazdagon megmunkált, csillogó felületű fekete gombokat, majd hamarosan megjelentek ezek francia változatai is, amelyek azonban már nem a törékeny gagátból, hanem immár préselt fekete üvegből készültek. E fekete ékszerek és gombok hazánkban „zsett” néven voltak ismertek és divatosak a 19. század végétől az 1930-as évekig.

 A 19. század folyamán Európa-szerte megnőtt a kereslet az üveggombok iránt, ami a minőség javulását, a szín- és formaválaszték bővülését eredményezte. A cseh üveggombipar a század végére érte el a csúcsát, amikor ezernyi minta állt a gyártók rendelkezésére az olcsóbb, préselt üveggomboktól a finom díszítőelemekkel gazdagított, szinte művészi kivitelezésű, kézzel festett gombokig. A fémmázas technikák rezes, bronzos, ezüstös felületet, fémesen színjátszó, irizáló hatást kölcsönöztek a gomboknak.

A 20. század történelmi viharai miatt sok neves üvegműves család hagyta el az országot, azonban az üveggyártás még a szocializmusban sem állt le. Az 1970-es években a jabloneci régió üvegipara közel 30.000 főt foglalkoztatott, termékei a Jablonex állami vállalat révén jutottak el a világ több mint 100 országába, köztük hazánkba is. A közkedvelt csehszlovák kristály és üveg díszműáruk mellett a töretlen népszerűségnek örvendő üveggyöngy gombok, strasszok és bizsuk a magyar hölgyek divatos öltözetkiegészítői maradtak.