GARDRÓB

ÚTTÖRŐING, FÉKON

ÚTTÖRŐING, FÉKON

A Magyar Úttörők Szövetsége 1946-ban alakult. A szovjet mintára létrehozott gyermekszervezet tevékenységének középpontjában a szocialista ideológiai nevelés állt, a diákokat a „haza és a párt iránti szeretetre és hűségre” nevelve.  A mozgalom értékrendjét a kisdobosok számára 6, az úttörők számára 12 pontban fogalmazták meg. A cserkészmozgalomból sok motívumot felhasználó szervezet egyben a gyermekek sportolásának, művelődésének, közösségi életének fontos bázisa is volt. 

Az úttörőmozgalom számos szimbolikus eleme közül a részletesen szabályozott egyenruha fejezte ki leginkább az identitást. Minthogy a diákok túlnyomó többsége tagja volt a szervezetnek, ez óriási mennyiségű öltözetet (ing, szoknya, nyakkendő) és kiegészítő (öv, zsinóros síp, gomb) gyártását igényelte a hazai ipartól, garantálva a visszatérő készlethiányokat. Az évente 3-500 ezer fehér ing előállítását a FÉKON Ruházati Vállalat bajai üzemében végezték, itt varrták fel az úttörőjelvénnyel mintázott műanyag gombokat is. 

A főleg nyáron kényelmetlen viseletnek számító műszálas ingekkel szemben, mintegy ellenválaszként jelent meg az 1970-es években a pamutszálból készített „Fékon ing”, amelyet már nem az úttörők, hanem a felnőtt férfiak viseltek: divatos szabású, kellemes, modern viseletként, kockás ingként egy évtizedre meghatározta a férfiruhatárat.