GARDRÓB

GYERMEKRUHÁK GOMBJAI

GYERMEKRUHÁK GOMBJAI

A gyermekruhák egészen a 18. század közepéig a felnőttruhák kicsinyített másai voltak. A gyermekek valós életkori igényeire reflektáló, a szabadabb mozgást, játékot lehetővé tévő ruházat Jean-Jacques Rousseau filozófus nevelési elveinek hatására elsőként Angliában jött létre a 18. század második felében. A folyamat tovább erősödött a modern pedagógiai mozgalmak hatására, de az áttörést igazán csak a 20. század hozta el. A század első évtizedei már a tömegesen gyártott, mindenekelőtt praktikus, kényelmes, rugalmas, jól szellőző anyagból varrt, és nem utolsósorban divatos gyermekruhák korszakát jelentették. 

A divatlapok szabásmintái alapján otthon megvarrható gyermekruhák mellett széles kínálatot biztosítottak az áruházak konfekcióosztályai is. A kifejezetten gyermekek számára létesült legelső áruház, az 1930-ban megnyílt Gólya a maga korában valódi reformernek számított: amerikai mintát követve a csecsemőruháktól és babakelengyéktől a kisgyermekkoron át egészen tinédzserkorig nyújtott gazdag ruhakínálatot. 

A gyermekruhák apróbb gombjai az ünnepi viseletek esetében készülhettek fémből, fajanszból, kagylóhéjból, üvegből is, míg a hétköznapi ruhákon a ruha színével harmonizáló műanyag és fa gombok voltak túlsúlyban. 

A mesefigurákat, játékos motívumokat ábrázoló gombok kialakulására két esemény lehetett hatással.  1928-ban jelent meg hazánkban az első, eredeti illusztrációkat tartalmazó Walt Disney mesekönyv. Ez indította el az amerikai rajzfilmvilág karaktereinek megismerését, amelyet az 1950-es évektől a televízióban sugárzott rajzfilmek tettek széles körben ismertté. A gombgyárak pedig hamarosan megkezdték a mesefigurás gombok készítését, melyeken Donald kacsa, Miki egér, Plútó kutya, Maci Laci, vagy a spenótevő Popeye voltak láthatóak.

A gyermekruhák választékának bővülése, differenciálódása, valamint a műanyag elterjedése az 1970-es évektől addig soha nem látott változatosságban hozta létre a gyermekruhák gombjait.