ALAPANYAGOK
Az évezredek során gombok szinte minden lehetséges természetes és szintetikus anyagból készültek. Az alapanyagok felhasználásának története tükrözi az anyag- és gyártástechnológia, iparfejlődés, kereskedelem és természetesen a társadalom és a divat történetét is.
A gombok alapanyagaként kezdetben a természetes, könnyen hozzáférhető anyagok domináltak, mint a fa, csont, szaru, bőr. A fokozatosan megismert fémek a bronzkor óta szolgáltak a ruharögzítők alapanyagként, de nemesfémekből, ötvözetekből készült gombokkal nagyobb mennyiségben a 16. századtól találkozunk. A 17. századi Angliában jelennek meg az első cérnával behúzott gombok. A 18. században a gombok első nagy fénykora teremtette meg a ma is kuriózumnak számító teknőspáncél, elefántcsont, porcelán, viasz és gyöngyházgombokat, valamint ekkor készültek az első üveggombok is. A 19. század közepétől egymás után jelennek meg az első növényi, illetve állati eredetű, majd teljesen mesterséges úton előállított műanyagok, mint a celluloid, műszaru, bakelit.
A műanyagok rohamos terjedése egyre inkább háttérbe szorította az addig felhasznált alapanyagokat, míg az 1960-as évektől szinte teljes egészében átvették az uralmat a gombgyártásban.