KISIPARI GOMBKÉSZÍTÉS

KISIPARI GOMBKÉSZÍTÉS

KISIPARI GOMBKÉSZÍTÉS

A két világháború között lendületes fejlődést vett a hazai gombipar. Számos kisebb-nagyobb gombüzem, kisipari vállalkozás jött létre, a felhasznált alapanyagok szerint tagolódva. Ezekben az évtizedekben a gyártás gépesítése is óriási fejlődésen ment keresztül, a sokszor bonyolult és kényes kézi munkát először külföldről importált, majd egyre inkább hazai előállítású gépek, szerszámok váltották fel. 

A tömegtermelésre már alkalmas, általánosan használt gépek közé tartoztak a villany- vagy dízelmotorral hajtott körfűrészek, a kiszúró-, formázó- és lyukfúrógépek, a különféle présgépek, a felület csiszolására és fényezésére szolgáló fadobok, valamint a végső díszítésre szolgáló gravírozógépek. E gépek működési elve, szerkezete az idők során nem sokat változott, a nagyipari, automatizált gyártósorok váltották csak fel őket az 1970-80-as évektől kezdődően. 

Az 1920-30-as évek „gombgyárai” jellemzően 5-30 főt foglalkoztató, sok esetben családi vállalkozásból kinővő kisüzemek voltak, amelyekből csak kevés élte túl az államosítás éveit.