ALAPANYAGOK - 1.

TAGUA

TAGUA

A „növényi elefántcsontként” is ismert tagua egy Dél-Amerika trópusi tájain nővő pálmafajta termésének csontkemény magja, amelynek hófehér, szarunemű belseje rendkívül hasonlatos az elefántcsonthoz. A tojásnagyságú mag éretlen állapotban még csak tejszerű folyadék, amely közel egy év száradást követően szilárdul meg és kerül feldolgozható, esztergálható állapotba. A magyar nyelvterületen kődióként, tahitidióként ismertté vált alapanyagra napjainkban a corozo elnevezést is használják.

Nagymértékű kereskedelme a 19. század elején kezdődött, Európában számos országban alkalmazták főként gombok előállítására. Hazánk legelső, 1906-ban Poroszlón alapított gombgyára is kődióból, valamint fából készített gombokat, majd számos kisebb vállalkozás jött létre, hogy ellensúlyozza a cseh, osztrák, olasz importáruk versenyelőnyét.

A kődiógombok széleskörű felhasználását, a gyáripar megerősödését jelzi, hogy az utcai viseleteken túl a két világháború között a Magyar Királyi Honvédség és Csendőrség egyenruháin is megtalálhatóak voltak. Bár a II. világháborút követően e trópusi alapanyag importja teljesen leállt, napjainkban ismét készítenek dísztárgyakat, ékszereket, elegáns öltönyök gombjait e megújuló alapanyagból.