A múlt
1967–1978
Korniss Péter első képei Erdélyben, valamint Magyarországon és a környező országokban készültek. Az 1960-as és az 1970-es években Kelet-Európa egyes vidékein, a szocialista politikai és gazdasági viszonyok között is léteztek falvak, amelyek mind hétköznapi viseletükben, mind ünnepi szokásaikban megőrizték a hagyományos paraszti kultúrát. A hetvenes évekre felnőtt egy generáció, amelynek nem volt vizuális élménye erről a világról, legkevésbé Erdélyről, amely akkoriban politikailag különösen érzékeny területnek számított.
A magyar fotográfiában a két világháború közti időszakban a magyaros stílusnak nevezett irányzat legfőbb témája a hagyományos paraszti kultúra lett. Az ennek szellemében készült művek szemléletmódja és megfogalmazása egyaránt idealizált képet mutatott a paraszti világról.
Korniss ezt a hagyományos világot akarta láttatni és megörökíteni. Művein a szereplőkhöz való erős érzelmi kötődése tükröződik, akikhez évtizedeken keresztül vissza-visszatért, nyomon követve sorsuk alakulását.
Ezzel a munkájával mutatkozott be első önálló kiállításán (Műcsarnok, 1974) és első könyveiben (Elindultam világ útján…, 1975; Múlt idő, 1979).