A hagyomány
2005–2012
Korniss Pétert ebben a sorozatban a hagyomány jelenben való továbbélése foglalkoztatta – így fordult figyelme a betlehemezés felé. Ezt a gazdag, dramatikus népszokást ma is sokfelé őrzik a Kárpát-medencében. A szakrális játék szereplői karácsony táján házról házra járva a faluban, beöltözve, énekelve eljátsszák Jézus születésének történetét. 2006 óta Debrecenben minden évben Betlehemes Találkozót rendeznek, ahol a sokfelől érkezett falusi csoportok a város különböző helyszínein előadják betlehemes játékukat.
Korniss a hiteles falusi szerepjátszók és a városi környezet találkozását használta fel úgynevezett megrendezett képeihez. A staged photography stílusában létrehozott képtípus már az 1980-as évektől fellelhető a fotográfiában, és hatása máig markáns a kortárs fotóművészetben.
Ez a kifejezésmód itt jelenik meg először Korniss életművében. Megrendezett képein az autentikus, máig is sokfelé élő népszokás a modern városias életforma színterein kap helyet. A fotográfus, újrarendezve a valóság kínálta elemeket, így „szembesíti” a hagyományt a jelennel.
Ezt a sorozatot a művész 2012-ben Folytatás címmel a budapesti Várfok Galériában, majd kiegészítve 2013-ban a Magyar Nemzeti Galériában rendezett Az új évezred magyar fotóművészete című csoportos kiállításon mutatta be.