A reneszánsz bankár eszköztára

Firenzei aranyforint

PIERO DI GORO

Firenzei aranyforint

1405. év második fele
arany, átmérője: 19,8 mm; 3,40 gr
Grassina (Firenze), Alberto Bruschi Gyűjtemény

Nem maradt ránk annak a vésnöknek a neve, aki a 13. század közepén megajándékozta Firenzét a várost híressé és gazdaggá tevő aranypénzzel. Az először 1252-ben vert pénzérmét egy általánosan elfogadott pénznem igénye hozta létre. A 3,54 grammos firenzei aranyforint olyan nemes ötvözetből készült, hogy megközelítette a maximális, 24 karátos tisztasági fokozatot.

A kivívott bizalomnak köszönhetően a forint tipológiája változatlan maradt a firenzei köztársaság egész fennállása alatt: előlapján a város jelképe, a liliom, hátlapján Firenze védőszentje, Keresztelő Szent János volt látható. A hátlap bal felső részén hamarosan megjelentek a pénzverde éppen hivatalban lévő vezetőjének kisméretű jelképei. Ezeknek a jelképeknek a helyére, amelyek minden hivatalba lépéskor változtak, a trecento második felétől annak a családnak a címere került, amelyhez a pénzverde tartozott.

A forint alkonya, amelynek veretését Alessandro de’ Medici szüntette be végképp, egybeesik Firenze köztársasági időszakának végével, amikor a város elvesztette vezető szerepét a kereskedelemben.

Franca Maria Vanni