Karl Rahl

Gróf Almásy Kálmán arcképe

1856
Munkácsy Mihály Múzeum

A második világháború után kialakult bizonytalan politikai és társadalmi helyzetben a magyar- országi kastélyokat kifosztották. A Fügedi Erik történész vezette Veszélyeztetett Magángyűjtemények Biztosságának köszönhető, hogy az egykor Ybl Miklós tervei szerint átépített kétegyházi Almásy-kastélyból tíz alkotás a Munkácsy Mihály Múzeumba került. A „nemzet szempontjából fontos", kiemelkedő értéket képviselő műtárgyak begyűjtését végző biztosság tevékenysége nyomán 1949. december 14-én a békéscsabai múzeumba érkezett hét festmény és három grafika adta kollekció ma is a gyűjtemény megbecsült műegyüttesének számít. E műtárgyak egyike Karl Rahl arcképe.

Munkácsy Mihály bécsi tartózkodása idején sajátítja el tökéletesen Karl Rahl (Bécs, 1812. augusztus 13. Bécs, 1865. július 9.) az Akadémiával egyidejűleg látogatott - magániskolájában a festő jellegzetes alapozási, aláfestési technikáját, amellyel már a Szamossy Elekkel töltött időszakban megismerkedett.

Munkácsy - fél éves ott tartózkodás után - 1865 júliusában visszatért Pestre a bécsi képzőművészeti akadémiáról. Eddig a szakirodalom finanszírozási okokra való hivatkozással indokolta a bécsi akadémia elhagyását. Polenyák Ivett szerint azonban: „Munkácsy valóban nem fizette be a tandíjat, de nem a finanszírozásból fakadó problémái miatt! Munkácsy Mihály azon egyszerű ok miatt nem tett eleget fizetési kötelezettségének, mert a későbbiekben nem kívánt a Bécsi Képzőművészeti Akadémia hallgatója maradni! (...) Az első ok, ami miatt Munkácsy nem akart Bécsben maradni, Karl Rahl professzor 1865. július 9-én bekövetkezett halála volt." (Polenyák Ivett: Bécs szerepe Munkácsy Mihály életében)

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Munkácsy Mihály idejében a Bécsi Képzőművészeti Akadémián az alábbi tantárgyakat kellett teljesítenie a hallgatóknak:
- antik minták utáni rajzolás és mintázás - természet utáni rajzolás, mintázás és festés (az emberi test és a drapéria kapcsolata, az akt) - kompozíció: a régi mesterek (elsősorban reneszánsz) komponálási technikája - az osztrák és a világtörténelem eseményei - mitológia - művészettörténet - perspektíva - anatómia - a rézmetszés technikája

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Kossuth Lajos szárnysegédje volt az az Asbóth Sándor, aki New York város mérnökeként 1856-ban elsőként használta az aszfalt burkolatot járdafelületek fedésére.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Ebben az időben találta fel Ezra Warner a ma is használt konyhai eszközt, a konzervnyitót.