EGY GÉNIUSZ DIADALA - 1.

Újoncozás

Munkácsy Mihály

Újoncozás

1878
Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria

1878, az Újoncozás születésének éve változásokat hoz Munkácsy életében. Azzal, hogy Charles Sedelmeyert választja műkereskedőjének, aki a Miltont Európa számos művészeti központjában bemutatja, még szélesebb körben válik ismertté. Emellett ebben az esztendőben merül fel az első Krisztus-kép ötlete is.
Az egyik feltételezés szerint Munkácsy kevés, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc témáját feldolgozó műveinek egyike az Újoncozás című késői életkép. A másik vélemény szerint azonban a kép később játszódó jelenetet mutat, akkoriban a bevonulók általános szokásként feltűzték a nemzetiszín kokárdát.
Ismeretes, hogy Munkácsy vágyott a hazai elismerésre is, amivel esetleg összefüggésbe hozható, hogy többször választott magyar témát. (Ebben az időben még nem kelt feltűnést, ha valakit erős szálak kötnek saját nemzete történelméhez.) E kép ötlete egyik Magyarországon tett látogatásakor fogalmazódott meg benne.
Ha az elsőként vázolt álláspontra helyezkedünk, láthatjuk, az Újoncozás, de a Tépéscsinálók és a korai, 1868-ban készülő, Az isaszegi csatatér című kép is együttérzéssel, odaadóan, de szentimentalizmus nélkül tárgyalja az elbukott forradalom és a levert szabadságharc témakörét.
Az Újoncozás ezen olvasat szerint azt igyekszik erősíteni, hogy a nép hitt a forradalom eszméjében, és együtt érzett a katonákkal; aki tudott, segítséget nyújtott (Tépéscsinálók), akinek ez nem volt elegendő, az be is állt a harcolók közé (Újoncozás). Az Újoncozás szereplői bíznak a győzelemben. Első sikerük, hogy bevétettek a hadsereg soraiba. Ők lehetnek a jövő hősei.
A Munkácsy művészetében 1876-ban végbement változás után is olykor-olykor visszakanyarodik realista korszakának témáihoz, alakjaihoz, de ezek a művek egyre ritkábban jelentkeznek. E műcsoporthoz kapcsolódva utolsóként a Sztrájkot festi meg.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Az akkor harmincezres lélekszámú Békéscsaba polgárainak közaka- ratából jött létre a város színháza, amelyet Halmay Andor építész tervei alapján Sztraka Ernő városi főépítész vezetésével kiviteleztek.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Munkácsy Mihály Újoncozás című képének születése idején, 1878-ban Puskás Tivadar (Pest, 1844. szeptember 17. - Budapest, 1893. március 16.) mérnök elgondolását követve valósultak meg az első telefonközpontok Bostonban.