EGY GÉNIUSZ DIADALA - 1.

Reök Lajos

Munkácsy Mihály

Reök Lajos

1864
Munkácsy Mihály Múzeum

A portré a hat elemből álló, a Reök család Pécsen élő ágának tagjait ábrázoló arcképsorozat része. A továbbtanulás lehetőségének megteremtése végett vállalt táblák közül a szülőket, Reök Lajost és hitvesét ábrázoló portrépár a családtól kerül a Munkácsy Múzeumba. E képek festésmódjukban és harmonikus hatásukban, tulajdonképpen az általuk képviselt későbiedermeier szellemben, erőteljesen emlékeztetnek az itáliai származású Marastoni Jakab, az Első Magyar Festészeti Akadémia és az első hazai dagerrotípia-műhely létrehozójának munkáira.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Az első békéscsabai festőművész, Haan Antal 1862-ben visszaköltözött Itáliából Békéscsabára, s megfestette – többek között – szülővárosának jeles személyiségeit.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Amikor Munkácsy Mihályban felmerül a pécsi Reökök családi arcképcsarnoka megfestésének első ötlete 1863-ban, Londonban megépítik a világ első földalatti vasútját. A Metropolitan Railway gőzmozdonyokkal vontatott, gázlámpákkal megvilágított favagonokkal közlekedett.