EGY GÉNIUSZ DIADALA - 3.

Krisztus Pilátus előtt / redukció

Munkácsy Mihály

Krisztus Pilátus előtt / redukció

1881
Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria

Munkácsy - műkereskedőjével, Charles Sedelmeyerrel egyetértésben - Jézus személyében találta meg egy nagy formátumú festészeti vállalkozás hősét. 1880-ban elkezdett dolgozni a Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó képhármas első tábláján, a Krisztus Pilátus előtt című kolosszálképén. A realista hangvételű bibliai tárgyú művet műkereskedője saját palotájában állította ki, az elképzeltnél nagyobb sikert hozva a festménynek, a művésznek és természetesen önmagának is. A kép bemutatóját követő bankett meghívója 1881. június 21-re szólt.
Mire a Krisztus Pilátus előtt 1882-ben megérkezett Budapestre, az újságok széles körű tájékoztatással szolgáltak olvasóik számára a képen látható történéssel, a festésmóddal, a vászon méretével, és egyáltalán, a mű diadalútjával kapcsolatban. A felcsigázott közönség kíváncsian várta a festményt. Várta Krisztust. Várta az Istenembert.
A régi Műcsarnok épületében rendezett kiállítást, amelyen több vázlat is szerepelt, nyolcvanezren látták. Munkácsy Mihály tiszteletére Budapesten egy koncertet rendeztek, ahol Liszt Ferenc
eljátszotta 16. Magyar rapszódiáját, amelyet a festőnek ajánlott. Utána Jókai Mór társaságában szülővárosába utazott, de az ünneplés és a bankettek visszaérkezése után is folytatódtak.
A kiállításban szereplő redukció a kész mű nyomán festett feles méretű kivonat.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT AZ Emile Charles Wauters belga történeti festő által készített Munkácsy portré, amely Munkácsy özvegyének ajándékaként került a békéscsabai múzeumba, a szokásos eleganciával, a gomblyukban a Francia Becsületrend jelével ábrázolja a mestert.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Az elektromos hajtású közúti járművek története Munkácsy első Krisztus-képe bemutatásának idején indul: az első villamost 1881-ben, az első, a német Werner Siemens által tervezett trolibuszt pedig 1882-ben adták át az utazóközönségnek.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT 1093 szabadalom kapcsolódik Thomas Alva Edison elektrotechnikus, feltaláló és üzletember nevéhez, aki 1882-ben kifejlesztette az alkáli elemet.