Munkácsy Mihály

Kutyacsalád

1888
Munkácsy Mihály Múzeum

A békéscsabai múzeum állandó kiállításában bemutatott Kutyacsalád a kosztümös szalonképek csoportjába tartozó mű, amely a Munkácsy által többször feldolgozott két család témájának, azaz emberi és állatcsalád (kutya) együttes szerepeltetésének kései példája. A legkorábbi változata e témavariációnak a Két család a (konyhában), amely a realista hangvételű művekhez sorolható, majd három év múlva elkészül a korábbi változat puritánságát teljességgel mellőző szalonkép változat is, azaz a Két család a szalonban.
A Kutyacsalád bal oldalról megvilágított jelenetét a festő egy nyitott kandalló előtti szobarészletbe (színpadra), a kép középterében horizontálisan futó tengelyre komponálja. A festészet történetében nem új keletű, hogy az ábrázolás témáját belerejti az alkotó a kompozíció nagy egészének szövetébe; a Kutyacsalád esetében a felületes szemlélő észre sem veszi a kép emberszereplőinek teljes figyelmét lekötő állatszereplőket.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT 1892 és 1894 között Békéscsabán felépültek a magukat hitelveik szerint megkülönböztető ortodox és neológ irányzatot képviselő izraeliták zsinagógái.