EGY GÉNIUSZ DIADALA - 8.

Vidovszky Jánosné Urszinyi Karolina arcképe

Munkácsy Mihály

Vidovszky Jánosné Urszinyi Karolina arcképe

1865
A Vidovszky család tulajdona

Reök István Békéscsaba főterén kibérelt egy gazdatiszti lakást mint Trauttmannsdorf grófnő uradalmi ügyésze. Kilencéves unokaöccsét is magával vitte, akivel éppen Szent Mihály napján, 1853. szeptember 29-én költöztek be. A festő így emlékezett: „Legfontosabb élményem ebből az időből: a költözködésünk. A kis házikóból nagyobb, tágasabb lakásba mentünk, a Vidovszkiék szomszédságába...”

A szomszédban Vidovszky János, gróf Apponyi Albert gazdatisztje lakott a családjával. Hat gyermeke közül a Munkácsyhoz hasonló korú László és Ferenc voltak a gyermek Miska legjobb barátai. Az Apponyi-ház a régi postaépület helyén állt, kertje az Élővíz-csatornáig nyúlt. Reök István és Munkácsy e ház városháza felőli szomszédjában lévő épület lakója lett.

Munkácsy később, Lang György asztalosműhelyében először kisinasként, majd öreginasként dolgozva is fenntartotta a barátságot Vidovszky Jánosékkal. Minden vasárnap meglátogatta a családot.

Munkácsy 1865 decemberében arcképfestésre vonatkozó megbízásokat vállalt Csabán. Az elkészült hét kép között találjuk Vidovszkyék családi arcképcsarnokát, Vidovszky János, Vidovszky Jánosné és leányuk, Vidovszky Matild portréját.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Miközben Munkácsy portrémegrendeléseknek tett eleget Csabán, megszületett Róth Miksa üvegfestő- és mozaikművész, aki kezdetben historizáló műveket készített, később a magyarországi szecesszió jeles képviselőjévé vált.