EGY GÉNIUSZ DIADALA - 8.

Leány tálcával

Munkácsy Mihály

Leány tálcával

1876
Munkácsy Mihály Múzeum

Ezen a Colpachon született képen, amely éveken keresztül Latabar Kálmán tulajdonában volt, találkozhatunk egy, több festményén is visszaköszönő nőalakkal, akinek melankolikusan mélázó, önmagába forduló tekintetét most mintha élettel töltené meg, s így a figura teljes megjelenését és kisugárzását megváltoztatja. Az, hogy több, tárgyában egymáshoz nem kapcsolódó művén ha-sonló karakterrel bíró szereplők jelennek meg, azzal magyarázható, hogy ugyanazt a modellt festi meg újra és újra. Ezt a nőalakot ismerhetjük például a Persely előtt és a Leány a kútnál című képről, miközben tudjuk, hogy szobalányuk volt e munkák modellje. Ahogyan Végvári Lajos összefoglalja ezt a problematikát: „Munkácsy beleérző, alakító fantáziája igen erős volt, s a modell csak emlékeztető szerepet kapott munkájánál. (...) Megállapítható L..), hogy a karakter és a mimikai kifejezés alakítása nem a modell hatására történt: a modellt csak segítségül hívta a benne élő elképzelések, víziók realizálására." Bár tudott, de az előbbi is bizonyítja, hogy a realizmus nem a látható valóság szigorú hűséggel történő másolását jelenti. Aki effajta szolgalelkűség re szegődik, annak egyébre alig, leginkább „kézügyességre" van szüksége.
A kép nőalakjának kezében lévő tálcára helyezett csendéleti részlet üvegpoharainak szinte érezzük hűvös érintését, a citrusfélék hámozott héjának megjelenítési módja viszont úgy tűnik, változott egy keveset Willem Kalf óta. Mind az arc és a kezek, mind pedig az öltözék elemeinek megfestése bizonyos fajta klasszikus hatást kiváltó puritánságot sugároz, az egyszerű gallérral díszített fehér inget különösen gazdag felületalakítással modellálta.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Reök István Gyulai út 16. szám alatti eklektikus stílusú villája 1876 szeptemberében készült el Békéscsabán, majdnem szemben a Steiner—Omaszta-kúriával, amelyet nővére, Reök Karolina férje, Steiner Jakab építtetett.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Munkácsy Mihály Leány tálcával című képének születése idején, 1876- ban írta meg Mark Twain a Tom Sawyer kalandjai című regényét. Ez volt az első könyv a világon, amelyet írógéppel vetettek papírra.