navigate_before EGY GÉNIUSZ DIADALA - 4.

Töviskoronás Krisztus / Tanulmány az Ecce homohoz

Munkácsy Mihály

Töviskoronás Krisztus / Tanulmány az Ecce homohoz

1895-1896
Munkácsy Mihály Múzeum

Munkácsy 1896 márciusában készült el a Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó képhármas utolsó elemével, az Ecce homo című képpel.
A Krisztus-téma lezáró eleme, de az evangéliumok kronológiája szerint másodikként következő Ecce homo első vázlatai a Steindl Imre eklektikus tervei szerint akkor épülő Országház számára megrendelt Honfoglalás előkészítésének idején születnek. Munkácsy ekkor már évek óta beteg. Ehhez képest igen nagy teljesítménynek tűnik, hogy képes egy hetvenhárom figurát szerepeltető hatalmas táblát megfesteni. Munkácsy utolsó nagyvállalkozása ez a kép, amely a közönség előtt lezárja a mester pályáját. 1896-ban Budapesten a millenniumi ünnepségekhez kapcsolódva mutatják be.
Krisztus és a részvéttelen tömeg szembenállása mindhárom tábla központi problematikája, amit az Ecce homon a Krisztus által elszenvedett fizikai bántalom és megalázás látható nyomai tesznek még fájdalmasabban átérezhetővé. Ennek jelenlévő eszközei: a megostorozás után a katonák által ráadott vörös köpeny, a tövises ágakból font koszorú, amely gúnyolódásuk nyomán válik koronává és a királyi jogar gyanánt összekötött kezébe tűzött buzogányszál. A jellemábrázolás differenciáltsága Munkácsy leglényegesebbnek tűnő törekvését mutatja ismét: az emberben lejátszódót igyekszik feltárni, és azt a maga valóságában megjeleníteni. A Töviskoronás Krisztust Munkácsy Mihály özvegye végrendeletileg hagyta a békéscsabai múzeumra; ez az első Munkácsy-alkotás a gyűjteményben.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Tornyai János 1894-ben utazik először Párizsba, ahol rendszeresen látogatja Munkácsy Mihály műtermét.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Napjainkban is működik a legrégibb franciaországi magyar szervezet, az 1847-ben Táncsics Mihály által alapított Párizsi Kölcsönös Segélyező Magyar Egylet, amelynek olyan jeles magyarok voltak egykor a vezetői, mint Zichy Mihály és Munkácsy Mihály.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT 1896-ban született Sass [Adler] Árpád festő, aki számára Békéscsabán élve a szabadban való tájfestés maradt a leginkább kedvelt és megfelelő téma.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT 1896-ban a kontinensen először Magyarországon épült földalatti vasút. A Siemens & Halske vállalat motorkocsijának egyik első utasa I. Ferenc József osztrák császár, magyar király volt.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT 1896-ban Henri Becquerel francia fizikus felfedezte a radioaktívitást, miközben uránt tartalmazó ásványokat tanulmányozott.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Munkácsy Ecce homoja bemutatásának idején készült Pierre Bonnard, a Nabis művészcsoport egyik alapító tagjának Csónakázók című színes litográfiája.