navigate_before EGY GÉNIUSZ DIADALA - 5.

Krisztus a keresztfán / Tanulmány a Golgotához

Munkácsy Mihály

Krisztus a keresztfán / Tanulmány a Golgotához

1882-1883
Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria

A Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó képek második, ám az evangéliumok kronológiája szerint a három képből álló műcsoport lezáró eleme a Golgota.
A valószínűsíthetően a Krisztus Pilátus előtt sikere által ösztönzött vállalkozás a Szentíráshoz hűen - a keresztre feszítés után e világra boruló sötétség óráiban lejátszódó történések legfontosabb jelenetét mutatja.

A Golgotán már jóval a kereszt felállítása utáni eseményeket látjuk a Kálváriaábrázolások hagyományát követve. Krisztus ruháit ekkorra elosztják, és feje fölé illeszték az ő kárhoztatásának okát, oda írván: Ez Jézus, a zsidók királya". (Máté 27,3.) A tábla felirata: lesus Nasarenus Rex Iudeorum, rövidítve INRI, azaz a Názáreti Jézus a zsidók királya.

Ezt a munkát is a hóhér (ács) végzi el. Isten bűntelen fia a földi gyötrelmek végén jár, az ég felé tekint, ez a halál előtti utolsó pillanat lehet. Krisztus emberi szenvedésével szembesülünk, amit az is erősít, hogy glóriát Munkácsy nem fest erre a képre sem.

A Krisztus a keresztfán című vázlat a Munkácsy Mihály Múzeumban őrzött fotótanulmány nyomán születik, amelyen magát Munkácsyt látjuk a keresztet idéző gerendavázra felkötve. A nappal támadt éj sötét háttere elé állított kereszten haldokló Krisztusalak sokkal koncentráltabban hordozza és láttatja Isten szenvedő fiának terhét, mint a végleges kompozíción, ahol a körülötte lüktető tömegjelenet, a sokféle emberi reakció miatt a figyelmünk akaratlanul is megoszlik.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Guy de Maupassant Bel Ami, A szépfiú című regényében is olvashatunk arról, amikor Munkácsy Mihály Charles Sedelmeyer párizsi palotájában 1884. április 25-én bemutatta a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota című kolosszálképeit.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT A magas színvonalú textilipari és a textilművészeti képzés évtizedek óta jelen van a békéscsabai oktatásban. A növendékek az 1885-ös országos kiállításon, majd 1886-ban a bécsi adventi vásáron is eredményesen mutatkoztak be.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT 1882-ben ismét építészeti pályázatot írtak ki a magyar Parlamentre vonatkozóan, amelyen Steindl Imre nyert. Az építkezés a kor legjelentősebb magyarországi beruházása volt.

UGYANEKKOR TÖRTÉNT Munkácsy Mihály Golgota című művének bemutatása idején készítette Rodin A csók című alkotását.