Óbudai írók, írók Óbudán
Mit jelent az otthon? Nem pusztán fizikai helyszín, hanem lélekben megfogalmazott tér. Érzelmek és emlékek halmaza, legmélyebb emberi kapcsolataink színtere. Az otthon minden ember számára más, összetett jelentést hordoz, ám alapélményében mégis találunk közös vonásokat.
Óbuda-Békásmegyer számos kiváló művésznek, írónak és költőnek volt lakóhelye, otthona, vagy éppen ihletadó forrása, akik mind eltérő módon viszonyultak a környezetükhöz. Mit jelentett számukra Óbudán lakni? Otthon érezték itt magukat? Nyomot hagyott alkotásaikban a városrész? Milyen formán fonódott össze emberi sorsuk, az otthonról alkotott képük és Óbuda?
Egyesek számára csupán állomás volt e hely. Átutazók voltak itt életük egy rövid periódusában.
Mások hosszabb időre beköltöztek ugyan Óbudára, kiteljesedtek alkotómunkájukban, ám otthonképüket más helyszínek, régi élmények határozták meg.
Akadtak olyan írók, akik az itt megélt gyermekkori érzelmeik és emlékeik révén kapcsolódtak élethosszig Óbudához. Vagy éppen életük kései szakaszában a gyermekkor elveszített világának hangulatát találták meg újra a városrészben és ez teremtette meg számukra az otthonosság érzését.
Mások felnőtt fejjel költöztek a kerületbe és nem csupán lakóhelyre, de otthonra találtak itt, az évek során szinte észrevétlenül váltak óbudaivá.
Voltak közöttük olyan írók is, akiknek Óbuda az egész életútját meghatározta, a település egybeforrt emberi sorsukkal. E sors és kötődés személyes történetükön túl írásaikban is megmutatkozott.
A kiállításban bemutatott 28 író életén és bensőséges írásain keresztül megfogalmazott mondanivaló kortalan: az elgondolkoztató, kortárs reflexiókért csak ki kell nyitnunk az ajtókat. Mindezek révén pedig talán magunkra ismerhetünk: közös otthonunk, Óbuda mit jelent a mi számunkra? Hol vagyok én otthon?