A Föld a hagymához hasonlóan héjas szerkezetű. Külső szilárd kérgének darabjai (a kontinensek lemezei) az alattuk lévő köpeny folyékony, asztenoszféra nevű részén „úsznak”, és akár a jégtáblák a zajló folyón, néhol összetorlódnak, felgyűrődnek, máshol eltávolodnak egymástól. Térségünk tulajdonképpen az eurázsiai és afrikai lemezek több száz kilométer széles ütközőzónájában helyezkedik el, ezért földtani folyamatait alapjaiban az ún. alpi hegységképződés határozza meg. Az ütközési zónában, így a Pannon-medence környezetében is több kisebb mikrolemez bonyolult mozgásai nehezítik a földtörténeti rekonstrukciót.
A Pannon-medence a korai miocéntől jött létre a földkéreg jelentős megnyúlása és süllyedése során. Aljzatát két mikrolemez építi fel, az Afrika pereméről letört (északi) ALCAPA és az eurázsiai lemezperemről származó (déli) Tisza-Dáciai egység. A miocénben a lemeztöredékek alapvetően keleti irányban mozogtak, miközben az ALCAPA az óramutató járásával ellentétesen, a Tisza-Dáciai egység azzal megegyezően forgott. Az eurázsiai lemezszegély részben óceáni eredetű része később ezen mikrolemezek alá bukott (szubdukció), hátragörbült, majd jelentős darabja le is tört és elkezdett visszasüllyedni a folyékony földköpenybe. A folyamat közben fellépő forgató és húzóerők hatására a medencealjzat elvékonyodott és lesüllyedt, majd napjainkig helyenként a 6000 métert is elérő vastagságban változatos üledékekkel töltődött fel.
Magyarország területén a földkéreg vastagsága mindössze 23‒27 km. Máshol a kontinentális kéreg 30‒50 km, az óceáni 5‒10 km vastag.
3. kép Napjainkban a Földtől több mint 20 ezer km-re, közel 14 ezer km/óra sebességgel száguldó műholdak a földkéreg számunkra érzékelhetetlenül lassú mozgásait is képesek kimutatni és feltérképezni. Az 1990-es évek elején, az amerikai Global Positioning System (GPS) kiépítésével egyidőben hazánk is elindította a nemzeti mozgásvizsgálati programját a Földmérési és Távérzékelési Intézet Kozmikus Geodéziai Obszervatóriuma koordinálásában. Néhány évvel később csatlakoztunk a Közép-Európa jelenlegi geodinamikájának megismerését célzó GPS kutatási programhoz. A mérések alapján készült térkép a 2011-ig jellemző recens kéregmozgásokat és földrengés-tevékenységet ábrázolja. Forrás: Földmérési és Távérzékelési Intézet, valamint Űrvilág Magazin, 2011. 03. 08.