BEVEZETÉS - 2. nézet

Bevezető

A bükkábrányi külszíni fejtésű lignitbánya területén 2007 júliusában, a felszín alatt mintegy 65 méteres mélységből került napvilágra a magyar földtani kutatások történetének egyik legszebb leletegyüttese, egy 7 millió éves mocsárciprus-erdő részlete. A felfedezés világviszonylatban is példa nélkülinek nevezhető, hiszen a feltárt 16 fatörzs mindegyikét álló helyzetben őrizte meg számunkra az őket eltemető homok. A fák anyaga nem kövesedett meg, sejtszerkezetük a ma élő fákhoz képest kevéssé roncsolódott vagy alakult át.

Az ősi mocsárciprusok felfedezését mindenekelőtt a bükkábrányi bánya dolgozóinak és vezetőségének köszönhetjük. A lignitbánya igazgatósága tette lehetővé, hogy a páratlan leletegyüttest és környezetét több tudományos intézmény, valamint az ősnövénytan és a földtan neves szakemberei csaknem két hónapon keresztül a helyszínen is megvizsgálhatták. A miskolci Herman Ottó Múzeum, valamint a Bükki Nemzeti Park Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület külön engedélyt kaptak arra, hogy az erdőrészletből egész törzseket emeljenek ki és szállítsanak el további kutatások és a nagyközönségnek történő bemutatás céljára.

A Herman Ottó Múzeum munkatársai külső támogatók nélkülözhetetlen segítségével és Veres János kutatásvezető közvetlen irányításával négy fatörzset vágtak ki és szállítottak el Miskolcra, ahol azonnal megkezdték konzerválásukat. Időközben megszületett egy új, az ősfák korát, azaz a földtörténeti miocén kort (23–5,3 millió év) bemutató földtörténeti és természetrajzi múzeum alapításának gondolata. A "Pannon-tenger Múzeum" 2013 őszétől kezdte meg működését, egyrészt mint a Miskolc város fenntartásával működő Herman Ottó Múzeum új osztálya (Földtörténeti és Természetrajzi Tár), másrészt mint kiállítóhely.  Ez utóbbi minőségében közel 900m2-en várja látogatóit.

„A Pannon-tenger kiállító épület kialakítása, és a múzeumi rendszerben történő működtetése” című, ÉMOP-2.1.1/B-09-2009-0026 azonosító számú projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap Társfinanszírozásával valósult meg.