navigate_before MIOCÉN ÁLLATVILÁG - 2. nézet

Bánhorváti, Balaton - Borsod-Abaúj-Zemplén megye

12,7–11,6 millió év – szarmata emelet

Az Upponyi hegységben, amellett, hogy területe gazdag, a többek között miocénhez köthető, látványos földtani formákban, sok helyen a szarmata emelet növényvilágának maradványaira is könnyen rábukkanhatunk. Mivel a szarmata eleji tengerelöntést, valamint az ismét felerősödő, tufaszórással járó vulkanizmust egyre intenzívebb lepusztulási folyamatok kísérték, a fosszíliák is többféle rétegtani helyzetből kerülnek elő.
Míg a nagyrészt sekélytengeri finomszemcsés üledékek a vízbe hulló levelek lenyomatait konzerválták, addig a folyók által a környező hegyekből lehordott nagy mennyiségű kavicsos hordalék inkább a fatörzseket és nagyobb ágakat őrizte meg. Ez utóbbiak sokszor átkovásodott formában kerülnek ismét elő. A vulkánok által kiszórt tufa finomszemcsés változatában gyakran a levelek vékony erezetének lenyomata is szépen kivehető. Ezt bizonyítja a Balaton község és Szilvásvárad közötti egyik vízmosásban, szinte hófehér riolittufából előkerülő leletek sora, vagy Bánhorváti környékének fosszíliái.

Hogyan terjeszkednek a növények?

A növények nem képesek olyan önálló helyváltoztatásra, mint az állatok, mégis hegyeket tudnak „megmászni”, szakadékokat „átugrani”, vagy akár kontinensről kontinensre terjeszkedni. Válogatott módszerekkel küzdik le a látszólagos mozgásképtelenséget, és sokszor tudomást sem veszünk ügyességükről.
Ki ne ismerné a közönséges bojtorjánt („bogáncs”), amely szinte hozzátapad az ember ruhájához, vagy egy állat bundájához, és így utazik kilométereket? Más növények finom gyümölcsöt érlelnek, melyet az állatok jóízűen elfogyasztanak. Az emésztésnek ellenálló mag ezután az állat pocakjában (tápcsatornájában) utazik mindaddig, míg onnan ki nem ürül. A trópusi területeken elterjedt tengeri bab az egyik utazóbajnok. Magja tengeri áramlatokon keresztül, (sós vízben!) tesz meg gyakran sok ezer kilométert, és csírázó képességét mégis mindvégig megőrzi. Olyan is akad, aki a szél erejét használja ki, és magvait jól működő repítő készülékkel látja el. Jó példa erre a juharfajok lependék termése, mely ugyan nem alkalmas nagy távolságok megtételére, viszont kiváló, helikoptert utánzó gyerekjáték.