A menülapok története
Díszes menülapok, menükártyák évezredek óta készülnek protokolláris, ünnepélyes alkalmakra, egyedi, művészi kivitelben, hogy aztán a vendégek terítéke mellé – külön menütartókba – helyezve tájékoztassák őket az aktuális ételsorokról. Egyes források szerint Kleopátra egyiptomi uralkodónő i.e. 49-ben Julius Caesar római hadvezér tiszteletére rendezett lakomát, melynek ételsorát drágakövekkel díszített aranylapocskán tette közzé. A középkor és az újkor századaiban egyre többször bukkanhatunk az alkalomra szóló menükártya használatának nyomaira. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum több ezer menülapot őriz gyűjteményében; a fennmaradt lapok többsége a 19. század második feléből és a 20. századból származik.
A menülapok tartalmukat és technikai kivitelüket tekintve értékesek, mert kifejezik egy-egy kor étkezési kultúráját, művészi-, gasztronómiai ízlését, társadalmi, politikai, gazdasági viszonyait. A különböző korok menülapjai tartalmi, stílusbeli különbözőségük mellett formailag, nyomdatechnikailag, sőt anyagukban is igen változatosak. Vannak szív alakúak, legyező formájúak, csipkés szélűek, aranyozottak, masnival, virággal ellátottak. Múzeumunk őriz fajanszkulacsra nyomott menülapot az 1885. esztendőből, míg az 1920-as és az 1930-as évekből selyemre szőtt vagy textilre nyomtatott, és kézzel írt példányaink szintén akadnak. Vadászat alkalmával faragott fa lapra is készültek menük. A hivatalos alkalmakkor állami címerekkel, zászlókkal díszítették a menülapot és dátumozással is ellátták őket. Főurak és uralkodók saját családi címereiket is elhelyezték. Az ünnepélyes eseményeknél az étlapra gyakran ráírták, hogy a díszes étkezést hol, ki és kinek a tiszteletére adta. A gyűjtők körében is népszerűek voltak a menülapok. A legértékesebbek azok, amelyeket a híres vendégek szignáltak.
A diplomácia ihlette ételek, italok, desszertek
Az udvari, diplomáciai és politikai élet képviselői számos étel és ital elnevezését ihlették. Ki ne hallott volna már a diplomata pudingról, a képviselőfánkról vagy a diplomata krémesről, és a szakácsok által „diplomata módra” készített húsételekről? Lónyay Elemér gróf felesége a névadója a Stefánia vagdaltnak, de több neves államfőről, politikusról, diplomatáról is neveztek el ételeket: Horthy lepény, Deák-pecsenye, Kossuth-kifli, Garibaldi szelet, Obama almás süteménye, Hámán füle. Napóleonról nevezték el a Napóleon tortát és a Napóleon konyakot. Viktória brit királynőről a Viktória tortát nevezték el. Ismertek az orosz gróf Pavel Stroganovról elnevezett Stroganoff bélszín és Wellington első hercege, Arthur Wellesleyről elnevezett Wellington bélszín is.