Katonai protokoll
A katonai protokoll területén alkalmazott jegyek sok hasonlóságot mutatnak az állami protokollal, de azok kevéssé kötöttek. A katonai protokollnak évezredes hagyományai vannak. A ceremóniák az adott ország fegyveres erőinek előírásaihoz, hagyományaihoz erősen kötődnek, ezért országonként jelentős eltéréseket mutatnak (rendfokozat, öltözet, vezényszavak, fegyverzet stb. területén).
Katonai protokoll megjelenik
- magas rangú katonaszemélyek fogadása védett objektumban,
- magas rangú állami és diplomáciai vezetők fogadása katonai tiszteletadással,
- emlékmű- (emléktábla-) avatás, koszorúzás,
- katonai temetés, nemzeti gyász,
- zenés őrségváltás, parádé, felvonulás,
- díszőrök felállításának és váltásának rendje,
- valamint Magyarország nemzeti ünnepei és kiemelt rendezvényei során.
A katonai protokollban mindig sarkalatos pont, hogy a különböző rendezvényeken melyik a megfelelő (esetleg az elöljáró által elrendelt) öltözet. Az egyenruhák széles választéka miatt ez a kérdés mindig gondos egyeztetést igényel.
A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség Parancsnoksága által szervezett protokolláris események két fő csoportját különböztetjük meg:
- rendezvények
- delegációs programok
NATO protokoll
Magyarország 1999. március 12-én csatlakozott a NATO-hoz (Észak Atlanti Szerződés Szervezete). A huszonegy évvel ezelőtt történt esemény sok más mellett kötelezettségvállalást jelentett arra is, hogy a NATO-ban érvényes protokoll szabályok és előírások alkalmazását hazánk, illetve a Magyar Honvédség is magára nézve kötelezőnek tartja.