Ételek világtérképe / Táplálékháló Kiterjesztett adatszobor-alkalmazás
A projekt során a BarabásiLab a nemzeti konyhák ételeit vizsgálva hálózatalapú megközelítéssel tárta fel az összetevők kombinációjának az ízekre gyakorolt hatását. Vajon léteznek-e általános összefüggések a hagyományok és az egyéni ízlés hátterében? Természetes örömmel fogyasztjuk az emberi civilizációk által feltalált ételek sokaságát, de vajon mi határozza meg, hogy milyen íz-összetevőket preferálunk, mely hozzávalókat kombinálunk előszeretettel és milyeneket nem?
A BarabásiLab által létrehozott hálózati modell egyik vetülete a hozzávalók hálózata, más néven az ízhálózat. Ebben minden pont egy hozzávalót jelöl, a pont színe az élelmiszertípusra utal, a pont mérete azt mutatja meg, hogy az adott összetevőt hány recept használja. Két hozzávaló akkor van összekötve, ha illanó összetevőik (ízmolekuláik) megegyeznek – a kapcsolat vastagsága a közös ízmolekulák számát jeleníti meg.
A projekt vizuális megjelenítő eszközei közé tartozik egy 3D nyomtatóval készült szobor, a BarabásiLab első adatszobra. A szobor csomópontjaira kiterjesztett valóság-eszközzel (AR – Augmented Reality) rá lehet közelíteni, és a pontokat kibontva részletesebb képi és szöveges információk nyerhetők.
A falon látható videó azt a folyamatot jeleníti meg, amint a számítógép keresi a kiállított adatszobor végső formáját. Alatta az a tanulmány olvasható, amelyben a BarabásiLab az ízhálót először leközölte. Végül pedig a terem végében a különböző nemzeti konyhák tipikus hozzávalói, valamint hozzávaló-kombinációi vannak megjelenítve.