3. Terem - 2. nézet

Hanukkai gyertyatartók

1.

Hanukkai menóra hátlapja

1813-ban Pesten készült a hanukkai menóra hátlapja, eredetileg valószínűleg Tóravértnek. Erre utal a formája, díszítettsége, az oroszlánok által tartott Tízparancsolat-táblák felettük koronával, valamint a mára befedett kis nyílás, ahol eredetileg minden bizonnyal az ünnepjelző táblácskák szerepeltek. A padka a hanukkai lángok meggyújtására szolgáló kis korsókkal későbbi kiegészítés.

2.

Ezüstmenóra

A falra akasztható kis ezüstmenórát minden bizonnyal meglévő elemek újrafelhasználásával készítette az „MB” monogramú ezüstműves mester. Olajtartói újrafelhasznált teáskanalak, szalvétatartóból készített háttámláján pedig a durván öntött galambok mellett minden bizonnyal más tárgyról származnak a finoman kidolgozott ezüstfiligrán rozetták. Magyarország, 19. század vége.

3.

Hanukkai mécsestartó

Mivel Hanukka nyolc napos ünnep, minden évben van egy olyan napja, amelyik sabatra esik. Ilyenkor elsőként a hanukkai lángokat, majd a sabati gyertyákat kell meggyújtani. A sárgaréz hanukkai mécsestartó padkáján nyolc kis hengeres tartóban olajat kanóccal, vagy gyertyát is lehet gyújtani, míg a két kiálló karon lévő gyertyatartókban a szombati gyertyákat lehet elhelyezni.

4.

Hanukkai menóra

Hanukka családi ünnep, ezért a hanukkai mécsestartó még a legszegényebb zsidó háztartásban is megtalálható. Feltehetően házilagos kivitelben készült a domborított rézlemez hátlappal dekorált, pitesütő formákból összeállított hanukkai menóra.

5.

Hanukkai mécsestartó

18. századi prágai hanukkai mécsestartó, két oldalán a Szentélyben szolgálatot teljesítő főpapokat megidéző Mózes és Áron alakjával. A háttámlán Dávid-csillag látható, mely a 17. század óta a prágai zsidó közösség szimbóluma volt.

6.

Hanukkai menóra

Talán meglepő, hogy a hanukkai menórák díszítései között megjelennek a korszak politikai történetében jelentős szereplők is. A sárgarézből készült hanukkai menóra két oldalfala egy-egy testőr figurája, háttámláján pedig az Osztrák Birodalom zsidóságának kedvező törvényi kereteket adó II. Lipót figurája látható.