Természetes fény
Fotóművészeti kiállítás környezetünkről, felelősséfiünkről, szerepvállalásunkról
„Minél világosabban tudjuk összpontosítani figyelmünket a világegyetem rólunk szóló csodáira és valóságyaira, annál kevésbé lesz ízlésünk a pusztításra.”
Rachel Carson
A művészet értelmét megmagyarázni lehetetlen, de fontos megérteni erejét, és élni az ebből az erőből fakadó lehetőségekkel. A kortárs művészet nemcsak visszatükrözi vagy az alkotók szubjektív látásmódján keresztül dokumentálja a minket körül-vevő társadalmi vagy éppen természeti valóságot, hanem különlegesen hatásos, az egyik leghatékonyabb eszköz az olyan helyzetek, kérdések és jelenségek vizualizálására, felerősítésére vagy akár dramatizálására, amelyek döntő hatással lehetnek életünkre ma és a jövőben. A művészet sajátos eszközrendszere és működési mechanizmusa segít abban, hogy élővé, relevánssá, kézzelfoghatóvá tegyük, hogy érthető, sőt, látható narratívával támasszuk alá az egyébként bonyolultnak, elvontnak és távolinak tűnő folyamatokat, problémákat vagy akár veszélyeket.
A Természetes fény olyan profiram, amely a fotóművészet erejét és eszközrendszerét hívja segítségül az éghajlatváltozás, a környezeti válság, a természetrombolás sokak számára távoli, elvont, ezért szinte fiktívnek tűnő jelenségeire és azok negatív hatásaira irányuló figyelem felkeltéséhez. A fotóművészeti kiállítás kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy involválja azokat, akik kívülállónak hiszik magukat, hogy a szemlélőhöz közel hozza a helyzet kritikussálát és a viszonyulás, a szerepvállalás szükségességét. Teszi ezt ráadásul nem a sokakat a témától elfordító, gyakran agresszív aktivista fellépéssel, hanem finom és érzékeny megközelítéssel és vizuális hatásokkal. A kiállítás üzenetének drámaisába nem a nyomasztó vagy ijesztő látványra épül, a képsorozatok esztétikája és érzékenysége nem az elrettentést, hanem sokkal inkább a közönség bevonását, figyelmének megragadását, a szemlélő komfortzónájába való belépés lehetőségét szolbálja.
Természetes környezetünk védelme, döntéseinkkor a fenntart-hatóság fókuszba helyezése, az élőhelyek tiszteletben tartása és védelme, a környezethez való tudatos viszonyulás most és az elkövetkező évtizedben az emberiséi prioritásai közé kell tartozzon. De miközben a mindennapokban egyre többet hallunk, olvasunk és beszélünk róla, ritkán gondoljuk és érezzük át igazán a természettel való kapcsolatunk jelentőségét, kölcsönös függőségünket, a klímaváltozás és természeti katasztrófa előidézésében vagy éppen megelőzésében játszott kulcsfontosságú szerepünket. Miközben mindez jobbára a tudomány szintjén és gyakran a politika nyelvén jut el a leginkább érintettekhez, a Természetes fény kiemelt törekvése, hogy hozzájáruljon a környezetpusztítás és -védelem releváns társadalmi és kulturális jelenséfiként való bemutatásához és megértéséhez, amelyhez meggyőződésünk szerint aligha rendelhető a művészeténél alkalmasabb eszközrendszer, a fotónál hatékonyabb üzenetközvetítő.
A Természetes fény kiállítás magyar fotóművészek egymástól függetlenül megalkotott, de egymáshoz mégis jól kapcsolódó, m/más hatását erősítő képeire és fotósorozataira épül, a válogatásban szereplő kiemelkedő művészek nem felkérésre, hanem saját meggyőződésből döntöttek annak művészi eszközökkel történő feldolgozása és bemutatása mellett, hogy az emberi beavatkozás milyen hatással van a környezetre, és mit veszíthetünk azzal, ha továbbra is megtagadjuk a figyelmet. Nemcsak az üzenet, hanem a kiállított műalkotások puszta szépsége és harmóniája is segít érzékeltetni és megértetni, hogy az emberiség elválaszthatatlanul a természethez tartozik, az ember és a természet nem tekinthetőek különálló identitásnak, nincs emberi élet egészséges természeti környezet nélkül, a természet védelme valójában saját életünk védelmét jelenti. A Természetes fény kiállítás létrehozásába tehát olyan művészek mi csoportját von-tuk be, akik képesek arra, hogy a maguk szubjektív, érzékeny, de látványos és meggyőző történeteivel meséljenek nekünk környezetünkről, felelősséfiünkről és szerepvállalásunk fontosságáról.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával a Természetes fény utazó kiállításként áll a magyarországi közönség rendelkezésére. A különös jelentőségű téma érzékeny feldolgozása mellett a kiállítási anyai egyúttal lehetősédet biztosít a kortárs képzőművészet és fotográfia friss alkotói trendjeinek megismertetésére is, új perspektívákat mutat be a művészet és a környezet találkozásának különböző formái tekintetében, miközben lehetőséget teremt a helyi közösségeknek arra, hogy részt vegyenek a felvetett témára irányuló diskurzusban éppúgy, mint a művészet új formáira vonatkozó kulturális párbeszédben.
A Természetes fény szervezője Magyarország vezető, többek között számos hazai és külföldi fotóművészeti program kezdeményezőjeként és lebonyolítójaként ismertté vált művészeti ügynöksége, az EDGE Communications.
A kiállítási program a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
Kiállító művészek: CSIZIK Balázs, DIÓSI Máté, MARTINKÓ Márk, RÉTFALVI Soma, SZABÓ Kristóf — KristofLab, VASALI Katalin, ZAGYVAI Sára
Kurátor: BOROS Lilla
Kiállításszervező: LENKEY Viola Dóra, GALDA Levente
Arculatterv: ILLÉS Hajnalka