Év (készítés)
2009
Méretek
120 × 70 cm
Anyag/Technika
olaj, vászon
Mennyekbe vezető létra, ikon, késő 12. század, Szt. Katalin kolostor, Sínai-hegy, Egyiptom |
A művészettörténetben számos példát láthatunk a létra megjelenésére már az egyiptomi időktől kezdve. Az egyik leggyakoribb ábrázolás az ószövetségi történet, Jákob lajtorjája, a Jákob álmában megjelenő égig érő létra az angyalokkal, melynek nyomán a középkorban elterjedtek a különféle erénylétrák. A Sínai-hegy a mennyei látomások helye, itt jelent meg Mózesnek Isten égő csipkebokor formájában, itt kapta meg később a 10 parancsolat kőtábláit és itt épült fel a 6. században a mai napig működő Szent Katalin kolostor. |
A felbecsülhetetlen értékű kincseket (korakeresztény iratokat, enkausztikával és temperával készült ikonokat) rejtő kolostor apátja volt Klimakosz, azaz Lépcsős / Létrás Szent János (575 k- 649), szír szerzetes és egyházi író. Legendás művéről, a Mennyekbe vezető létráról kapta nevét, mely bemutatja, hogyan juthat el az ember 30 lépcsőfokon keresztül a lelki tökéletesség legmagasabb fokára. A mű Jákob létrájának analógiáját használja tanításának kereteként. Minden fok Krisztus földi életének egy-egy évét jelképezi a Jordánban való megkeresztelkedéséig. A kötet hamar elterjedt és az ortodox kereszténység egyik legolvasottabb könyvévé vált. Számos miniatúra és ikon létrejöttét inspirálta, melyek közül az egyik legszebbet emelnénk ki, a 12. század végéről származó, a mai napig a kolostorban található alkotást.
A kompozíció teljes szélességét átlósan a hatalmas mennyei létra foglalja el, ezen haladnak felfelé a szerzetesek, hogy Jézushoz a mennybe érkezzenek. A sor legtetején maga Lépcsős Szent János és Antonios érsek állnak. Körülöttük sötét démonok megpróbálják nyilakkal lelőni és lefelé húzni a mászókat, függetlenül attól, hogy milyen magasan állnak a létrán, mely az állandó veszélyre és a lelki éberségre figyelmeztet. A diagonálisan futó fő jelenetet kiegyensúlyozza az isteni közbenjárásért imádkozó szerzetesek csoportja jobbra lent és a kép bal felső sarkában látható angyalok serege. Az arany háttér ragyogása földön túli dimenzióba tágítja a teret, átlényegíti és sugárzóvá teszi a kép alsó részén látható kopár hegyeket, megidézve a Sínai-hegy szikár tájának vörös gránit tömbjeit, melyek délidőben vakítóan ragyognak, a felkelő és a lemenő nap fényében felizzanak, mint egy égő csipkebokor.