Kiállítások
1972-ben a magyar — francia kultúregyezmény keretében reprezentatív tárlat nyílt meg Bordeaux-ban a Szépművészeti Múzeum anyagából, melynek során 84 festményt, 40 grafikát és 3 szobrot mutattunk be (76. kép). Négy ország társmúzeumainak közös rendezésében került sor az európai tájképfestészet 1550-- 1650-ig c. kiállítás bemutatására Budapesten, Varsóban, Prágában, Drezdában és Leningrádban. A Rómában rendezett nagysikerű magyar művészeti bemutatón (Magyar művészet a 10—17. századig) 44 műtárgvunkkal és rendezői munkával vettünk részt.
A Múzeumban két új állandó kiállítás és hét időszaki kiállítás megrendezésére került sor, Többéves előkészület után 1972 nyarán nyílt meg, egy e célra átépített épületrészben, az új anyaggal bővített állandó Egyiptomi Kiállítás (77. kép). Állandó kiállításon került bemutatásra a 20. századi külföldi művészet köréből az utóbbi években gyűjtött kép- és szoboranyag (78. kép). A Cranach-jubileum alkalmából Cranach és kora címmel grafikai bemutatót rendeztünk. Nyáron került sor Az európai tájképfestészet 1550— 1650-ig e. tárlat budapesti megnyitására. A Pesti kiállítások képei 100 évvel ezelőtt c. kiállításunkat a Múzeum márványcsarnokában rendeztük, s ugyanitt kerültek bemutatásra Niko Piroszmanisvili gúrz naiv festő, valamint a Kubai naiv festők alkotásai. Ősszel, a Múzeumi Hónap keretében rendeztük meg a Zene és színház a grafikában c, kiállításunkat. Helyet adtunk a Néprajzi Múzeum rendezésében megnyílt Afrika és Óceánia művészete c. néprajzi bemutatónak.
Részt vettünk a magyar múzeumokról Bécsben rendezett dokumentációs kiállításon, és elkészítettük a Barokk művészet Európában e. reprodukciós vándorkiállítást. Az elmúlt évben is több alkalommal kölcsönöztünk bel- és külföldi kiállításokra műtárgyakat. A Pécsett és Budapesten rendezett Janus Pannonius emlékkiállításon 25 műtárgyunk szerepelt, 10 képet illetve akvarellt pedig Moszkvában és Münchenben rendezett kiállításokon engedtünk át bemutatásra.
Kiadványok
1972-ben megjelent a Múzeum Közleményeinek 38. és 39. száma, Külföldön — Bordeaux-ban, Rómában és Varsó — Prága — Drezda — Leningrádban — rendezett kiállításainkhoz reprezentatív katalógusok készültek, az utóbbihoz magyar nyelvű kiadás is megjelent. Rövid ismertető jelent meg a Zene és színház a grafikában című bemutatóhoz és az állandó Egyiptomi Kiállításhoz. Új, átdolgozott kiadásban látott napvilágot a Szépművészeti Múzeumi általános Vezetője.